اخبار و رویدادهاارگان‌ها و سازمان‌ها

پیامدهای ترس از زلزله بر صنعت ساختمان

یکی از مسائلی که طی روزهای اخیر مطرح‌شده،‌ تأثیرپذیری بازار مسکن از زلزله اخیر بوده است، این‌که وقوع این زلزله چه تأثیری روی قیمت مسکن دارد؛‌ آیا قیمت‌ها در بازار راکد مسکن تغییر می‌کند؟
یا ساخت‌وسازهای کشور اعم از خصوصی یا عمومی دچار تحولی از بیم زیان‌های مالی و جانی می‌شود؟

۱.پیامدهای ترس از زلزله بر بازار مسکن

 1. بازار داغ تمدید اجاره

  به نقل از رییس انجمن انبوه‌سازان خوزستان:

  “به نظر می‌رسد مقداری از زهر افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آتی به‌واسطه این زلزله گرفته شد.
  واقعیت آن است که در بازارهای اقتصادی ایران دوراندیشی آن‌چنانی وجود ندارد و زلزله اخیر ممکن است تاثیر کوتاه‌مدت و بسیار مقطعی روی قیمت مسکن بگذارد و آن را کاهش دهد.
   به نظر می‌رسد این زلزله هشداری قرمز برای متقاضیانی بود که نگاه جدی به مقوله کیفیت مسکن دارند.
  تا پیش از وقوع زلزله، بسیاری از مردم برای فرار از اجاره‌های سنگین فقط به دنبال سرپناه بوده و به‌هیچ‌عنوان توجهی به کیفیت ساخت‌وساز نداشتند.
  بنابراین این زلزله می‌تواند رویکرد مردم را در خرید مسکن تغییر داده و کیفیت ساخت‌وساز را به یک مطالبه عمومی مبدل کند.   بخشی از متقاضیان، از خرید مسکن مهر منصرف شده و به دنبال اخذ وام بیشتر یا تمدید اجاره‌های خود باشند.
  زیرا ترجیح می‌دهند در همان خانه‌های اجاره‌یی باشند. تا ساکن یک‌خانه بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت شوند.
  وقوع زلزله می‌توان برای دوره سه ماه زمستان پیش‌بینی کرد که با افزایش تقاضا برای فروش مسکن، رشد ملایم افزایش قیمت‌ها تقریباً متوقف شود.
  این مساله در شرایطی روی می‌دهد که طی ماه‌های اخیر نابسامانی بازارهای اقتصادی رقیب از جمله ارز و طلا باعث شده تا ورود سرمایه به بازار مسکن شدت بگیرد.
   اگرچه در ماه‌های منتهی به زمستان ۹۶ شاهد افزایش نسبی معاملات بودیم اما به نظر می‌رسد تعداد معاملات در دی، بهمن و اسفند کاهش قابل‌توجهی داشته باشد.”

 2. اثر کوتاه‌مدت بر معاملات مسکن

  به نقل از بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن:

  “تعداد معاملات مسکن تنها آبان ماه با کاهش روبه‌رو شد اما در باقی ماه‌ها معاملات خیز مطلوبی داشته است.
  بطور حتم پیش‌بینی‌ها بیانگر این موضوع است که بازار معاملات تا نیمه‌های سال آینده به روند رونق خود ادامه دهد و اگر تدابیر مطلوبی در ادامه شکل نگیرد ما در سال ۹۷ شاهد رکود بسیار سنگین خواهیم بود. 
  متاسفانه بازار مسکن همواره با بازی‌های روانی آشفته می‌شود و ازآنجایی‌که زلزله تشویش روانی زیادی بر بازارهای موازی مسکن داشت این بازار نیز از این قاعده مستثنا نبوده و از ابتدای دی‌ماه ۹۶ شاهد کاهش روند معاملات هستیم اما این مورد نیز مانند موارد دیگر مقطعی بود و تاثیر دامنه‌داری نخواهد داشت.”

۲.پیامدهای ترس از زلزله بر کیفیت ساخت و خدمات مهندسی

 1. آگاهی مهندسین نسبت به وظایف و مسئولیت ها

  پس از وقوع زلزله و اتفاقات رخ داده و برگزاری همایشهای مختلف به  منظور آگاه سازی مهندسین ،بسیاری از فعالان این صنعت :مهندسین ناظر، طراح، مجری و…به مسئولیت های خود آگاه گردیده و در انجام وظایف خود مدنظر قرار می دهند.
  بیشتر بدانیم:اقدامات ضروری مهندسین ناظر پس از زلزله

 2. آگاهی مصرف کنندگان و ساکنین ساختمان ها

  بسیاری از مصرف کنندگان ساختمان با آگاهی نسبت به برخی موارد و جزئیات که در کیفیت ساخت و میزان تخریب آن موثر بوده است، با دقت بیشتری هم در معقوله خرید و اجاره ساختمان ها و هم در مبحث تعمیر و نگهداری آن می پردازند.
  بیشتر بدانیم:هنگام وقوع زلزله چه باید کرد؟ مراکز امن تهران در هنگام وقوع زلزله

منابع:

۱.اقتصاد آنلاین

۲.صما

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

بستن