برق ابزارتاسیسات برقیتاسیسات مکانیکیعمرانعمران ابزارمرجع مهندسینمعماریمعماری ابزارمکانیک ابزارناظر

شرح وظایف و نحوه گزارش دادن هریک از ناظرهای چهارگانه به اختصار

شرح وظایف مهندسین ناظر جهارگانه مطابق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان

به‌اختصار شرح وظایف و نحوه گزارش دادن هریک از ناظرهای چهارگانه در صفحه۶۲ مبحث ۲ مقررات ملی ساختمان آمده که به شرح  ذیل می باشد:

         

 1. مسئولیت و نظارت عملیات تخریب و خاک‌برداری و سازه نگهبان بر عهده مهندس عمران است.
 2. نظارت اجرای فونداسیون اعم از نصب میل‌گردها و بتن‌ریزی آن‌ها بر عهده ناظر عمران است.
 3. کنترل:
  ابعاد زمین
  بر
  کف
  حد اصلاحی
  عرض گذر
  جا نمایی چاله آسانسور در فونداسیون 
  فواصل آکس های ستون‌ها به عهده ناظر معماری است.
 4. اجرای اسکلت ساختمان و اجرای سقف‌ها و کنترل جوش‌ها و آزمایشات بتنی و حتی اتصال جوش نبشی‌های کابین آسانسور به اسکلت کلوب زیر سقف خر پشته و امثال آن‌ها بر عهده مهندس عمران است.

 5. کنترل اجرای تیغه بندی‌های بیرونی و درونی طبقات، اجرای مبحث ۱۹، ارتفاع جان‌پناه، بالکن ها و پشت‌بام، وضعیت نرده‌های راه‌پله و بالکن ها، گچ و خاک و سرامیک، اسکوب سنگ نما و اتصال آن‌ها بر عهده ناظر معماری است.
 6. اجرای کلیه موارد تأسیسات مکانیکی شامل لوله‌کشی‌های آب و فاضلاب، کولر، گرمایش و سرمایش، نصب پمپ‌ها، رادیاتورها و پکیج، دودکش‌ها و اتصال آن‌ها به عهده مهندس مکانیک است .
 7. اجرای لوله کش های برق، چاه ارت، آسانسور، پله‌برقی، تابلوهای برق سه فاز و غیره و جهت برق‌کشی تأسیسات اطفا و اعلام حریق بر عهده ناظر برق است.
 8. ناظر هماهنگ‌کننده می‌بایستی یکی از ناظرهای معماری یا عمران باشد.

شرح وظایف مهندسین ناظر به تفکیک و تفضیلی

برای دریافت شرح وظایف مهندس ناظر طبق ابلاغیه سازمان نظام مهندسی استان تهران اینجا کلیک نمائید.

شرح وظایف مهندس ناظر معماری

شرح وظایف ناظر معماری

شرح وظایف مهندس ناظر هماهنگ کننده

شرح وظایف ناظر هماهنگ کننده

شرح وظایف مهندس ناظر برق

شرح وظایف ناظر برق

شرح وظایف مهندس ناظر مکانیک

شرح وظایف ناظر مکانیک

شرح وظایف مهندس ناظر عمران

شرح وظایف ناظر عمران

قواعد کلی گزارش دهی مهندسین ناظر

*قاعده اصلی گزارش دهی در کارهای چهار ناظره در مبحث دوم  به شرح ذیل می باشد:

نحوه گزارش دهی مهندسین ناظر:
 1. ناظرهای چهارگانه می‌بایستی گزارشات مراحل خودشان را به ناظر هماهنگ‌کننده  تحویل بدهندو ناظر هماهنگ‌کننده می‌بایستی این گزارشات را دردفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت نماید.
  درصورت عدم دسترسی به ناظر هماهنگ کننده:
 2. اگر ناظر هماهنگ‌کننده در دسترس نباشدیا اینکه به وظایف خودش عمل نکند ناظر هر رشته می‌تواند رأساً گزارش مراحل خودش را به دفتر خدمات الکترونیک بدهدو حتی در گزارش خودش بنویسد ناظر هماهنگ‌کننده در دسترس نبود یا آنکه گزارش بنده را تحویل نگرفتیا اینکه بنویسد در مرحله گزارشی را که بنده به ایشان داده‌ام به دفتر خدمات الکترونیک تحویل نداده است.

  گزارش خلاف مهندسین ناظر

 3. اگر هر ناظری در قسمت کار خودش خلافی هم مشاهده کرد می‌بایستی اول کتباً اطلاع ناظر هماهنگ‌کننده برساند و اگر ناظر هماهنگ‌کننده آن را اطلاع نداد خودش رأساً به شهرداری یا دفتر خدمات اعلام کند.
 4. اگر ناظر هماهنگ‌کننده خلافی مشاهده کرد که یکی از ناظرها رویت نکرده‌اند می‌بایستی ناظر هماهنگ‌کننده به ناظر رشته مربوطه کتباً اطلاع بدهد و رسید هم بگیردو ناظر رشته مربوطه اگر خلاف فوق را بررسی کرد و تأیید کرد مجدداً کتباً به اطلاع ناظر هماهنگ‌کننده می‌رساند و ناظر هماهنگ‌کننده هم به دفتر خدمات یا شهرداری اعلام می‌کند.
 5. اگر ناظر هماهنگ‌کننده خلاف را مشاهده کرد و به ناظر رشته مربوطه اطلاع دادولی آن ناظر ترتیب اثری نداد ناظر هماهنگ‌کننده می‌بایستی خلاف را در گزارش خود بنویسدو در زیر گزارش هم اضافه کند که ناظر رشته مربوطه نسبت به خلاف فوق ترتیب اثری ننمود و آن گزارش را به دفتر خدمات و شهرداری بدهد.

 6. توجه بفرمایید هر موقع یکی از ناظرها مشاهده نمود که ناظر هماهنگ‌کننده به تخلفات آن‌ها ترتیب اثری نمی‌دهد یا برعکس ناظر هماهنگ‌کننده مشاهده نمود که ناظرهای چهارگانه نسبت به موارد تخلفات اعلامی هماهنگ‌کننده ترتیب اثری نمی‌دهدعلاوه بر اعلام شهرداری یا دفتر خدمات حتماً می‌بایستی به سازمان نظام مهندسی هم اعلام نمایید و درخواست پیگیری نمایید.
  حوادث
 7. اما مطلب مهم در صورت وقوع حوادث ایمنی و فوت در کارگاه چنانچه آن حادثه مربوط به کارهای معماری باشد مهندس معمار هم در دادگاه پایش باز می‌شود و اگر آن حادثه مثلاً برق‌گرفتگی باشد پای مهندس برق به دادگاه باز می‌شود و اگر حادثه مثلاً مربوط به انسداد دودکش بخاری باشد پای مهندس مکانیک به دادگاه باز می‌شود اما در هر حال برای هر حادثه مهندس هماهنگ‌کننده همواره یک پای ثابت در دادگاه برای هر حادثه‌ای است.

 

منبع:

۱.سایت سازمان نظام مهندسی استان تهران
۲.مبحث دوم مقررات ملی ساختمان

برچسب ها

نوشته های مشابه

2 افکار در مورد “شرح وظایف و نحوه گزارش دادن هریک از ناظرهای چهارگانه به اختصار”

 1. با سلام و تشکر
  چرا”در هر حال برای هر حادثه مهندس هماهنگ‌کننده همواره یک پای ثابت در دادگاه برای هر حادثه‌ای است.”

  1. با سلام
   ناظر هماهنگ کننده به عنوان مسئول نظارت بر کار چهار گرایش نظارت می باشد.
   اما می تواند با مستند سازی صحیح سلب مسئولیت شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 10 =

بستن